V četrtek, 18. 10. 2022, smo se učenci 7. razreda odpravili po delu Jurčičeve poti, in sicer od Polževega do Muljave. Hodili smo približno en uro in pol ter si na poti ogledali kar nekaj zanimivosti. Na začetku smo si ogledali cerkev svetega Duha, ki leži na 630 m nadmorske višine in je najvišja točka na poti. Kmalu zatem pa smo se sprehodili do komaj vidnih razvalin grada Roje. Tu smo izvedeli, da se je tu odvijala Jurčičeva povest Grad Rojinje. Nato smo se sprehodili do kmetije Kaščarjevih in si nato ogledali še kup kamenja – ostanki nekdanjega gradu Kravjek (v Jurčičevem Desetem bratu imenovan Slemenice), nato pa smo si ogledali še cerkev svetega Janeza Krstnika. Čas nam je zelo hitro minil in kmalu smo dosegli naš cilj – domačijo Josipa Jurčiča na Muljavi. Najprej smo pojedli malico, nato pa sta nas vodički popeljali po domačiji našega prvega romanopisca Josipa Jurčiča in nas seznanili z njegovim življenjem, ustvarjalno potjo in na splošno življenjem v tistih časih. Po ogledu pa smo imeli še eno dejavnost: iz besed, ki jih je Jurčič uporabljal v svojih delih, smo morali po skupinah spisati svojo zgodbo.

Po lepem dnevu, ki smo ga preživeli, je prišel čas za odhod domov.

Tadej Merše