Dragi starši,

se še spomnite časov pred internetom? Precej časa je že minilo od takrat. Generacije otrok, ki obiskujejo osnovne in srednje šole, si ne znajo niti predstavljati življenja brez interneta, aplikacij, socialnih omrežij … S tehnološkim napredkom se je spremenilo življenje za vse nas. Svet se je začel vrteti hitreje. Starejši smo vmes že pozabili, kako se počutimo, če nam je dolgčas, nekateri mlajši tega sploh še niso doživeli. V dnevih, ko smo zaradi izrednih razmer primorani ostajati doma, so spremembe v vsakdanjem ritmu življenja pretresljive za vse nas – tako za starejše kot tudi mlajše generacije. Tisti, ki imajo nekoliko več izkušenj z usmerjanjem lastnega prostega časa, bodo v teh dnevih samoizolacije imeli manj težav z raziskovanjem prostočasnih aktivnosti. Za ostale pa smo pripravili nekaj dodatnih predlogov, ki vam bodo, upamo, v pomoč.

Odkar poteka pouk na daljavo, starši učencev od 1. do 5. razreda prejemate od učiteljev podaljšanega bivanja predloge za kakovostno preživljanje prostega časa. Te smo strnili na enem mestu. V prihodnjih dneh bomo ideje tudi dopolnjevali.

Preživljanje časa na prostem

Pri zunanjih aktivnostih upoštevajte vreme in pa seveda varnostne ukrepe. Kljub omejitvam gibanja se lahko sprehajate ali tečete, pod pogojem, da to počnete sami (oz. člani družine skupaj) in da upoštevate varnostno razdaljo z drugimi ljudmi. Izogibajte se turističnim točkam.

Poleg sprehoda ali teka lahko počnete še sledeče dejavnosti:

• raztezanje (glave, ramen, rok, bokov, kolen …); vsak od družinskih članov naj pokaže eno vajo, drugi naj jo ponovijo,
  • vaje za ravnotežje – hodite po deblu, koreninah,
  • vaje za koordinacijo – tecite cikcak med drevesi, drugimi ovirami,
  • vaja čuječnosti,
  • na dvorišču postavite poligon,
  • igre na prostem (skakanje s kolebnico, metanje balinčkov, zemljokrast, ristanc, igre z žogo, gumitvist, badminton ipd.),
  • v okolici hiše iščite prve znanilce pomladi,
  • v okolici hiše s pomočjo naravnih materialov (palice, storži, listje ipd.) naredite škratovo hišo,
  • igrajte se igro lov na skriti zaklad.

Preživljanje prostega časa doma

Prostočasne aktivnosti si smiselno razporedite glede na druge aktivnosti in obveznosti. Med ponujenimi predlogi izberite tiste dejavnosti, ki so vam zanimive, lahko jih ponovite večkrat.

• Igrajte se družabne, jezikovne, domišljijske in druge igre.
  • Berite pravljice, knjige in se o njih pogovarjajte.
  • Skupaj specite pecivo ali pripravite kosilo.
  • Naredite kakšen izdelek (npr. voščilnico ali zajtrk za materinski dan, origami, metulja …).
  • Naredite hišo iz blazin in odej.
  • Izdelajte spomladansko dekoracijo za vaš dom.
  • Pogovarjajte se o vašem počutju, interesih, hobijih …
  • Poslušajte glasbo, igrajte instrumente.
  • Zaplešite ali zapojte kakšno pesem.
  • Rešujte križanke in uganke.

Usmerjen prosti čas

V usmerjenem prostem času lahko z otroki utrjujete učno snov skozi igro. Za vas smo pripravili nekaj vaj in iger za usmerjanje pozornosti v kombinaciji z gibanjem.