V ponedeljek, 5. 6. 2023, smo se učenci obveznega izbirnega predmeta nemščina ob 7.40 z avtobusom odpeljali proti Avstrijski Koroški. Na poti do Avstrije se nam je na avtobusu pridružil še naš vodnik, od katerega smo že na avtobusu izvedeli nekaj stvari o zgodovini Slovenije in Karantanije. Na začetku smo odšli na ogled cerkve Gospe Svete na Avstrijskem Koroškem, kjer nam je naš vodnik povedal o nastanku te cerkve in zgodovini pokristjanjevanja na tem območju. Zatem smo si šli ogledati grad Ostrovica, kjer nas je vodnik popeljal skozi vseh 14 vrat, ki jih je potrebno premagati do gradu, medtem ko nam je pripovedoval o zgodovini tega gradu. Na vrhu smo si ogledali še muzej orožja iz časa turških vpadov, kjer smo videli različne oklepe, prve puške, sulice ipd. Nato smo se odpravili v Celovec, kjer smo si najprej ogledali knežji kamen in izvedeli še nekaj stvari o zgodovini Karantanije. Po tem smo si ogledali še nekaj večjih znamenitosti v mestu, nato pa smo imeli odmor za kosilo v McDonald’s. Po kosilu smo se odpravili k Vrbskemu jezeru, vendar se zaradi slabega vremena tam nismo dolgo zadrževali. Po kratkem postanku ob Vrbskem jezeru smo se odpravili do Minimundusa, kjer smo si lahko ogledali vse znamenitosti sveta v pomanjšanem merilu, vključno z NUK-om in Blejskim jezerom. Lahko smo si šli ogledati tudi 4D kino ali pa se zapeljali na panoramsko kolo z razgledom na celoten Minimundus. Tako se je naš izlet zaključil in odpravili smo se domov.

Nad izletom sem bil zelo navdušen. Izvedel sem veliko novih zanimivih zgodovinskih dejstev in preživel lep dan skupaj s prijatelji. Upam, da bodo mlajše generacije v prihodnosti tudi imele možnost takšnih doživetij

 Zapisal: David Štefe, učenec 9. razreda