Prvi dan:

Dan smo začeli z ogledom naše partnerske šole v Varšavi, kjer smo spoznali različne načine šolanja na Poljskem. Sledila je otvoritvena predstava, ki so nam jo pripravili naši gostitelji. Na njej smo tudi sami sodelovali z otvoritvenim govorom koordinatorice projekta Polone P. Ponikvar in s pevskim nastopom kvinteta naših učencev. Izvajali so avtorsko skladbo našega učitelja glasbe Aleša Veka. Naslov skladbe je bil Energija – Energy. To je tudi tema srečanja v Varšavi “Reduce, Reuse, Recycle Energy” ali 3R Energy. Po otvoritveni slovesnosti smo sodelovali pri učnih urah naših gostiteljev. Zvečer smo skupaj s finskimi vrstniki zapeli nekaj slovenskih in finskih pesmi in si vzeli odmor do jutrišnjega dne.

Drugi in tretji dan: 

V sredo smo se odpravili v gostiteljsko šolo, kjer smo učenci svojim poljskim vrstnikom predstavili našo šolo in energijske objekte v Ljubljani, saj je naša tema energija. Po kosilu nas je dvonadstropni avtobus odpeljal v center, kjer je bila čokoladnica. V čokoladnici smo na zanimiv način spoznali preteklost izdelave čokolade ter s svojo lastno domišlijo dekorirali čokoladno torto. Pri ogledu starega mestnega jedra smo izvedeli vse o zgodovini Varšave, ki je zelo pestra in zanimiva. Na koncu smo odšli na večerjo v restavracijo s tradicionalnimi poljskimi jedmi. Četrtek smo začeli z obiskom Kopernikovega znanstvenega muzeja, v katerem je predstavljenih ogromno zanimivih naravoslovnih eksperimentov in obisk zaključili z ogledom planetarija. Dan smo nadaljevali z odhodom na slovensko veleposlaništvo v Varšavi. Na veleposlaništvu smo se predstavili s slovensko verzijo pesmi Energija. Veleposlaniku smo predstavili naš projekt, on pa nam je predstavil delo na veleposlaništvu in odnose republike Slovenije z republiko Poljsko. Na poti nazaj v hotel smo poskusili tradicionalno poljsko jed-pierogi. V hotelu smo skupaj z novimi prijatelji zaključili srečanje v Varšavi. Za nas učence je bilo pomembno, da smo sodelovali, navezovali nove stike in komunicirali v tujem jeziku. Poleg tega smo izvedeli veliko novega o naši temi 3R Energija in o državi gostiteljici – Poljski.

 Zapisala: Emma Bodlaj Žvokelj, Mark Golobinek